Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 026901.5V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 026901.5V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
026901.5V
| Part No | 026901.5V |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Can, Vertical |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.063 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.235" Dia x 0.290" H (5.97mm x 7.37mm) |
| Color: | - |
| Series: | Micro™ 269 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 26901.5V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CSA, QPL, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1.5A |
Introduce
We can supply 026901.5V , send us a request quote to request 026901.5V pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 026901.5V.The price and lead time for 026901.5V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 026901.5V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







