Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0240-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0240-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0240-B
| Part No | 0240-B |
|---|---|
| Manufacturer | Davies Molding, LLC. |
| Description | BOX PLASTIC BLACK 6.25"LX3.75"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.010" (51.05mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, Phenolic Black Open End(s) 6.250" L x 3.750" W (158.75mm x 95.25mm) X 2.010" (51.05mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Weight: | - |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.250" L x 3.750" W (158.75mm x 95.25mm) |
| Color: | Black |
| Series: | 0240 |
| Thickness: | 0.125" (3.18mm) |
| Other Names: | 1722-1017 |
| Material: | Plastic, Phenolic |
| Design: | Open End(s) |
| Features: | Heat Resistant |
| Area (L x W): | 23.4 in² (151 cm²) |
Introduce
We can supply 0240-B , send us a request quote to request 0240-B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0240-B.The price and lead time for 0240-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0240-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









