Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single > VS-30WQ04FNTRLPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-30WQ04FNTRLPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VS-30WQ04FNTRLPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VS-30WQ04FNTRLPBF
| Part No | VS-30WQ04FNTRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 3.5A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | D-PAK (TO-252AA) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 3.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 530mV @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2mA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 189pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | 30WQ04 |
| Current - Average Rectified (Io): | 3.5A |
Introduce
We can supply VS-30WQ04FNTRLPBF , send us a request quote to request VS-30WQ04FNTRLPBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VS-30WQ04FNTRLPBF.The price and lead time for VS-30WQ04FNTRLPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VS-30WQ04FNTRLPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






