Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VL-EPMS-21B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VL-EPMS-21B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VL-EPMS-21B
| Part No | VL-EPMS-21B |
|---|---|
| Manufacturer | VersaLogic Corporation |
| Description | SBC ATOM Z530PT 1.33 GHZ MAX 2GB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Video Outputs: | LVDS |
|---|---|
| Digital I/O Lines: | 0 |
| Number of Cores: | 1 |
| Analog Input:Output: | 0:0 |
| Cooling Type: | Heat Sink |
| Speed: | 1.33GHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Watchdog Timer: | Yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| RS-232 (422, 485): | 4 |
| USB: | USB 2.0 (2) |
| Core Processor: | Atom Z520PT |
| Form Factor: | PC/104 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Expansion Site/Bus: | SUMIT, PC/104 |
| Size / Dimension: | 3.6" x 3.8" (90mm x 96mm) |
| Series: | Ocelot |
| Power (Watts): | 6.5W |
| Ethernet: | GbE |
| Storage Interface: | ATA100, IDE DOM |
| Other Names: | 1241-1044 VLEPMS21B |
| RAM Capacity/Installed: | 2GB/0GB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply VL-EPMS-21B , send us a request quote to request VL-EPMS-21B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VL-EPMS-21B.The price and lead time for VL-EPMS-21B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VL-EPMS-21B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






