Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V70114SS05Q with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy V70114SS05Q with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
V70114SS05Q
| Part No | V70114SS05Q |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPST QC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | O - Marking |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper |
| Current Rating: | 10A (AC), 4A (DC) |
| Circuit: | SPST |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPST Panel Mount |
| Actuator Type: | Screwdriver Slot |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | Flush |
| Series: | V |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | CKN11970 Q7889531 V70114SS05Q-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | - |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply V70114SS05Q , send us a request quote to request V70114SS05Q pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number V70114SS05Q.The price and lead time for V70114SS05Q depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part V70114SS05Q.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






