Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V375B15E300BS2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy V375B15E300BS2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
V375B15E300BS2
| Part No | V375B15E300BS2 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 15V 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Package / Case: | 9-DIP Module |
| Voltage - Input (Min): | 250V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Current - Output (Max): | 20A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 20A 250V - 425V Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Efficiency: | 87.5% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Series: | MINI |
| Power (Watts): | 300W |
| Base Part Number: | V375B15E300 |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max): | 425V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply V375B15E300BS2 , send us a request quote to request V375B15E300BS2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number V375B15E300BS2.The price and lead time for V375B15E300BS2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part V375B15E300BS2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for V375B15E300BS2
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| V375A12C400B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12C400BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
![]() |
V375A12C400BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V375A12C400BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V375A12C400BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
| V375A12C600B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12C600BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
![]() |
V375A12C600BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
![]() |
V375A12C600BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
![]() |
V375A12C600BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
![]() |
V375A12C600BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
| V375A12E400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V375A12E400BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
![]() |
V375A12E400BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V375A12E400BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V375A12E400BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
| V375A12E600B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
| V375A12E600BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> | |
![]() |
V375A12E600BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
![]() |
V375A12E600BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
![]() |
V375A12E600BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
![]() |
V375A12E600BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 600W | RFQ >> |
| V375A12H400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |





