Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V24C24T150BS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy V24C24T150BS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
V24C24T150BS
| Part No | V24C24T150BS |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 24V 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Package / Case: | Quarter Brick |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Current - Output (Max): | 6.3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.3A 18V - 36V Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Efficiency: | 88.3% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Series: | MICRO |
| Power (Watts): | 150W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply V24C24T150BS , send us a request quote to request V24C24T150BS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number V24C24T150BS.The price and lead time for V24C24T150BS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part V24C24T150BS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for V24C24T150BS
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
V24C12C100B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
| V24C12C100BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> | |
![]() |
V24C12C100BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C100BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C150BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 150W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12C50BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 50W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |
![]() |
V24C12E100BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 100W | RFQ >> |





