Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V24A5M400BS2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy V24A5M400BS2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
V24A5M400BS2
| Part No | V24A5M400BS2 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 400W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Package / Case: | Full Brick |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Current - Output (Max): | 80A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 80A 18V - 36V Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Efficiency: | 84.5% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Series: | Maxi |
| Power (Watts): | 400W |
| Base Part Number: | V24A5M400 |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply V24A5M400BS2 , send us a request quote to request V24A5M400BS2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number V24A5M400BS2.The price and lead time for V24A5M400BS2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part V24A5M400BS2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for V24A5M400BS2
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| V24A12C300B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12C300BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12C300BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12C300BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12C300BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12C300BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
![]() |
V24A12C300BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C300BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C300BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
| V24A12C400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12C400BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
![]() |
V24A12C400BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C400BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C400BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V24A12C500BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
| V24A12E300B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12E300BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12E300BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12E300BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12E300BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
| V24A12E300BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> | |
![]() |
V24A12E300BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
![]() |
V24A12E300BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
![]() |
V24A12E300BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
![]() |
V24A12E300BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 300W | RFQ >> |
| V24A12E400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V24A12E400BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |





