Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V150B36M150BF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy V150B36M150BF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
V150B36M150BF
| Part No | V150B36M150BF |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 36V 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Package / Case: | 9-DIP Module |
| Voltage - Input (Min): | 100V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Current - Output (Max): | 4.17A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 36V 4.17A 100V - 200V Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Efficiency: | 88.6% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Voltage - Output 1: | 36V |
| Series: | MINI |
| Power (Watts): | 150W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max): | 200V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply V150B36M150BF , send us a request quote to request V150B36M150BF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number V150B36M150BF.The price and lead time for V150B36M150BF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part V150B36M150BF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for V150B36M150BF
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| V150A12C400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BF2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12C400BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
![]() |
V150A12C400BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V150A12C400BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V150A12C400BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
| V150A12C500B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12C500BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12C500BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12C500BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12C500BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12C500BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
![]() |
V150A12C500BN2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12C500BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12C500BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12C500BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12C500BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
| V150A12E400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12E400B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12E400B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12E400BF | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12E400BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12E400BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
| V150A12E400BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> | |
![]() |
V150A12E400BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V150A12E400BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V150A12E400BS2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
![]() |
V150A12E400BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |
| V150A12E500B2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500B3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BF3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BG | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BG2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BG3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BL | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BL2 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
| V150A12E500BL3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> | |
![]() |
V150A12E500BN | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12E500BN3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12E500BS | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
![]() |
V150A12E500BS3 | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 500W | RFQ >> |
| V150A12H400B | Vicor | DC DC CONVERTER 12V 400W | RFQ >> |






