Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UB3C-62RF8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UB3C-62RF8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UB3C-62RF8
| Part No | UB3C-62RF8 |
|---|---|
| Manufacturer | Riedon |
| Description | RES 62 OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 62 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | UB |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | UB3C-62RF1TR UB3C-62RF1TR-ND |
| Resistance: | 62 Ohms |
| Features: | Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply UB3C-62RF8 , send us a request quote to request UB3C-62RF8 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UB3C-62RF8.The price and lead time for UB3C-62RF8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UB3C-62RF8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for UB3C-62RF8
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| UB3C-0R15F1 | Riedon | RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R15F8 | Riedon | RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R1F1 | Riedon | RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R25F1 | Riedon | RES 0.25 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R2F8 | Riedon | RES 0.2 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R33F8 | Riedon | RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R3F1 | Riedon | RES 0.3 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R5F1 | Riedon | RES 0.5 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-0R75F8 | Riedon | RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-100RF8 | Riedon | RES 100 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-10RF1 | Riedon | RES 10 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-110RF1 | Riedon | RES 110 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-110RF8 | Riedon | RES 110 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-11RF8 | Riedon | RES 11 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-12RF8 | Riedon | RES 12 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-130RF1 | Riedon | RES 130 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-13RF1 | Riedon | RES 13 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-150RF1 | Riedon | RES 150 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-160RF1 | Riedon | RES 160 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-160RF8 | Riedon | RES 160 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-180RF1 | Riedon | RES 180 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-180RF8 | Riedon | RES 180 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K1F1 | Riedon | RES 1.1K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K1F8 | Riedon | RES 1.1K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K2F1 | Riedon | RES 1.2K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K2F8 | Riedon | RES 1.2K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K3F1 | Riedon | RES 1.3K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K3F8 | Riedon | RES 1.3K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1K5F8 | Riedon | RES 1.5K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1KF1 | Riedon | RES 1K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1KF8 | Riedon | RES 1K OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R2F1 | Riedon | RES 1.2 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R2F8 | Riedon | RES 1.2 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R3F1 | Riedon | RES 1.3 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R3F8 | Riedon | RES 1.3 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R5F1 | Riedon | RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R5F8 | Riedon | RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R6F1 | Riedon | RES 1.6 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R6F8 | Riedon | RES 1.6 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R8F1 | Riedon | RES 1.8 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1R8F2 | Riedon | RES 1.8 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-1RF1 | Riedon | RES 1 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-200RF1 | Riedon | RES 200 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-200RF8 | Riedon | RES 200 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-20RF8 | Riedon | RES 20 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-220RF8 | Riedon | RES 220 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-22RF1 | Riedon | RES 22 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-22RF8 | Riedon | RES 22 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-240RF8 | Riedon | RES 240 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> | |
| UB3C-250RF1 | Riedon | RES 250 OHM 3W 1% AXIAL | RFQ >> |





