Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS03AQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TS03AQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TS03AQE
| Part No | TS03AQE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 1A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 30,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 1A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 3.10mm |
| Series: | TS |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Switch Travel: | 3.05mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply TS03AQE , send us a request quote to request TS03AQE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS03AQE.The price and lead time for TS03AQE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TS03AQE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







