Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS02CKE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TS02CKE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TS02CKE
| Part No | TS02CKE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPST 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 30,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SPST |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPST Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 3.10mm |
| Series: | TS |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
| Switch Travel: | 3.05mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply TS02CKE , send us a request quote to request TS02CKE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS02CKE.The price and lead time for TS02CKE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TS02CKE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







