Buy TR2/C515S-750-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR2/C515S-750-R
Part No TR2/C515S-750-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Data sheet
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Reel (TR)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.26 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Color:-
Series:C515
Melting I²t:9.162
Other Names:TR2-C515S-750-R
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:750mA