Buy TR2/6125FF500-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR2/6125FF500-R
Part No TR2/6125FF500-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE BRD MNT 500MA 125VAC 72VDC
Data sheet
Package / Case:2410 (6125 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Tape & Reel (TR)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.75 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)
Color:-
Series:6125FF
Melting I²t:0.08
Voltage Rating - DC:72V
Other Names:283-2952-2 6125FF500
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:500mA