Buy TR/3216TD500-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR/3216TD500-R
Part No TR/3216TD500-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE BOARD MNT 500MA 63VAC 32VDC
Data sheet
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Original-Reel®
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.15 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 35A DC
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.039" H (3.20mm x 1.60mm x 1.00mm)
Color:-
Series:CHIP 3216TD
Melting I²t:0.064
Voltage Rating - DC:32V
Other Names:283-2950-6
Voltage Rating - AC:63V
Approvals:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:500mA