Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TFM201610ALMA1R0MTAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TFM201610ALMA1R0MTAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TFM201610ALMA1R0MTAA
| Part No | TFM201610ALMA1R0MTAA |
|---|---|
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Description | FIXED IND 1UH 3.1A 60 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 0806 (2016 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 60 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 3.1A |
| Current - Saturation: | 3.3A |
| Package / Case: | 0806 (2016 Metric) |
| Material - Core: | Metal |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 1µH Shielded Thin Film Inductor 3.1A 60 mOhm Max 0806 (2016 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Series: | TFM-ALMA |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Thin Film |
| Other Names: | 445-174574-2 |
Introduce
We can supply TFM201610ALMA1R0MTAA , send us a request quote to request TFM201610ALMA1R0MTAA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TFM201610ALMA1R0MTAA.The price and lead time for TFM201610ALMA1R0MTAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TFM201610ALMA1R0MTAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






