Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCMD1000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCMD1000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TCMD1000
| Part No | TCMD1000 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 4-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Number of Channels: | 1 |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Vce Saturation (Max): | 1V |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 45 Weeks |
| Current Transfer Ratio (Max): | - |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | -, 250µs |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.25V |
| Output Type: | Darlington |
| Current Transfer Ratio (Min): | 600% @ 1mA |
| Rise / Fall Time (Typ): | 300µs, - |
| Package / Case: | 4-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 35V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel: | 80mA |
| Detailed Description: | Optoisolator Darlington Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP |
| Series: | - |
| Other Names: | TCMD1000-ND TCMD1000TR |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 60mA |
Introduce
We can supply TCMD1000 , send us a request quote to request TCMD1000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCMD1000.The price and lead time for TCMD1000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TCMD1000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






