Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TB10S-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TB10S-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TB10S-G
| Part No | TB10S-G |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE BRIDGE GPP 0.8A 100V TBS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-SMD, Gull Wing |
|---|---|
| Diode Type: | Single Phase |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 4-TBS |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1kV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Surface Mount 4-TBS |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 950mV @ 400mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 641-1862-2 TB10S-G-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 800mA |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply TB10S-G , send us a request quote to request TB10S-G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TB10S-G.The price and lead time for TB10S-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TB10S-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for TB10S-G
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
TB100-02 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-02B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-02SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375" | RFQ >> | |
| TB100-03 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-03BS | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-03SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-04 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-04B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-04SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-05 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-05SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-06 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-06B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-06BS | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-06L1L2 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-06SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-07 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-07SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-08 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-08B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-08SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-09 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-09SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-10 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-10B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-10QC7 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-10SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-11 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375" | RFQ >> |
| TB100-12 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375" | RFQ >> | |
![]() |
TB100-12B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-12BS | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-12SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-14 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-14SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-15 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-15SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-16 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-16B | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-16SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-17 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 17CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-17SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 17CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-18 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-20 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-20SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-21 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-22 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-24 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-25 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-25SP | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.375" | RFQ >> |
![]() |
TB100-30 | Bussmann (Eaton) | CONN BARRIER STRP 30CIRC 0.375" | RFQ >> |






