Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T101KZQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy T101KZQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
T101KZQE
| Part No | T101KZQE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 60,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Material: | Aluminum |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 3A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Toggle Switch SPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Locking Lever |
| Bushing Thread: | 1/4-40 |
| Actuator Length: | 16.26mm |
| Series: | T |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | *T101KZQE CKN10998 T101KZQE-ND |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply T101KZQE , send us a request quote to request T101KZQE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number T101KZQE.The price and lead time for T101KZQE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part T101KZQE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








