Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH812G-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH812G-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH812G-TR
| Part No | STTH812G-TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 8A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 8A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.2V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 8µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Base Part Number: | STTH812 |
| Other Names: | 497-5264-1 |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply STTH812G-TR , send us a request quote to request STTH812G-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH812G-TR.The price and lead time for STTH812G-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH812G-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






