Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH810G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH810G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH810G
| Part No | STTH810G |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 8A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tube |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | D2PAK |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2V @ 8A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Part Number: | STTH810G |
| Diode Configuration: | 5µA @ 1000V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 85ns |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 1000V (1kV) |
| Capacitance @ Vr, F: | 175°C (Max) |
| Series: | - |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 8A D2PAK |
| Polarization: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 8A Surface Mount D2PAK |
Introduce
We can supply STTH810G , send us a request quote to request STTH810G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH810G.The price and lead time for STTH810G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH810G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






