Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH4R02RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH4R02RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH4R02RL
| Part No | STTH4R02RL |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 4A DO201AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AB, DO-32, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-201AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 4A Through Hole DO-201AB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 12A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 3µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Base Part Number: | STTH4R02 |
| Other Names: | 497-5259-2 |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 30ns |
Introduce
We can supply STTH4R02RL , send us a request quote to request STTH4R02RL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH4R02RL.The price and lead time for STTH4R02RL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH4R02RL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






