Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH30L06P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH30L06P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH30L06P
| Part No | STTH30L06P |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 30A SOD93-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-93-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | SOD-93-2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 30A Through Hole SOD-93-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.55V @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | STTH30L06 |
| Current - Average Rectified (Io): | 30A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 90ns |
Introduce
We can supply STTH30L06P , send us a request quote to request STTH30L06P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH30L06P.The price and lead time for STTH30L06P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH30L06P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






