Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH30L06CG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH30L06CG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH30L06CG
| Part No | STTH30L06CG |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY GP 600V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.55V @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | STTH30L06C |
| Other Names: | 497-3813-5 |
| Reverse Recovery Time (trr): | 85ns |
Introduce
We can supply STTH30L06CG , send us a request quote to request STTH30L06CG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH30L06CG.The price and lead time for STTH30L06CG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH30L06CG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






