Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH212S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH212S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH212S
| Part No | STTH212S |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 2A SMC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | SMC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 2A Surface Mount SMC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Base Part Number: | STTH212 |
| Other Names: | 497-4754-1 |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 75ns |
Introduce
We can supply STTH212S , send us a request quote to request STTH212S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH212S.The price and lead time for STTH212S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH212S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






