Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH1R02U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STTH1R02U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STTH1R02U
| Part No | STTH1R02U |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 1.5A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SMB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 1.5A Surface Mount SMB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 1.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 3µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 29 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Base Part Number: | STTH1R02 |
| Other Names: | 497-6097-2 |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 30ns |
Introduce
We can supply STTH1R02U , send us a request quote to request STTH1R02U pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STTH1R02U.The price and lead time for STTH1R02U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STTH1R02U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






