Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS8H100FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS8H100FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS8H100FP
| Part No | STPS8H100FP |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220FPAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220FPAC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 100V 8A Through Hole TO-220FPAC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 710mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 4.5µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Base Part Number: | STPS8H100 |
| Other Names: | 497-12676-5 STPS8H100FP-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
Introduce
We can supply STPS8H100FP , send us a request quote to request STPS8H100FP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS8H100FP.The price and lead time for STPS8H100FP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS8H100FP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






