Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS80170CW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS80170CW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS80170CW
| Part No | STPS80170CW |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-247-3 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 40A Through Hole TO-247-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 840mV @ 40A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 80µA @ 170V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 170V |
| Other Names: | 497-4815-5 |
Introduce
We can supply STPS80170CW , send us a request quote to request STPS80170CW pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS80170CW.The price and lead time for STPS80170CW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS80170CW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






