Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS40150CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS40150CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS40150CT
| Part No | STPS40150CT |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 920mV @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 8µA @ 150V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Base Part Number: | STPS40150C |
| Other Names: | 497-3217 497-3217-5 497-3217-ND |
Introduce
We can supply STPS40150CT , send us a request quote to request STPS40150CT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS40150CT.The price and lead time for STPS40150CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS40150CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






