Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS3045FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS3045FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS3045FP
| Part No | STPS3045FP |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO220FPAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tube |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Breakdown: | TO-220FPAC |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 620mV @ 30A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | STPS3045FP |
| Diode Configuration: | 300µA @ 45V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 45V |
| Capacitance @ Vr, F: | 175°C (Max) |
| Series: | - |
| Other Names: | 497-12314 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO220FPAC |
| Polarization: | TO-220-2 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220FPAC |
Introduce
We can supply STPS3045FP , send us a request quote to request STPS3045FP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS3045FP.The price and lead time for STPS3045FP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS3045FP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






