Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS30170DJF-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS30170DJF-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS30170DJF-TR
| Part No | STPS30170DJF-TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE SCHOTTKY 170V 30A POWRFLAT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | PowerFlat™ (6x5) |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 950mV @ 30A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | STPS30170DJF-TR |
| Diode Configuration: | 15µA @ 170V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 170V |
| Capacitance @ Vr, F: | 150°C (Max) |
| Series: | - |
| Other Names: | 497-10344-2 STPS30170DJFTR |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 170V 30A POWRFLAT |
| Polarization: | 8-PowerVDFN |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Schottky 170V 30A Surface Mount PowerFlat™ (6x5) |
Introduce
We can supply STPS30170DJF-TR , send us a request quote to request STPS30170DJF-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS30170DJF-TR.The price and lead time for STPS30170DJF-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS30170DJF-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






