Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS20M60ST with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS20M60ST with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS20M60ST
| Part No | STPS20M60ST |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tube |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Breakdown: | TO-220AB |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 565mV @ 20A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | STPS20M60ST |
| Diode Configuration: | 125µA @ 60V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 60V |
| Capacitance @ Vr, F: | 150°C (Max) |
| Series: | - |
| Other Names: | 497-12298 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AB |
| Polarization: | TO-220-3 |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Schottky 60V 20A Through Hole TO-220AB |
Introduce
We can supply STPS20M60ST , send us a request quote to request STPS20M60ST pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS20M60ST.The price and lead time for STPS20M60ST depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS20M60ST.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






