Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS2045CFP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS2045CFP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS2045CFP
| Part No | STPS2045CFP |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 570mV @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 10A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Base Part Number: | STPS2045C |
| Other Names: | 497-6080-5 |
Introduce
We can supply STPS2045CFP , send us a request quote to request STPS2045CFP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS2045CFP.The price and lead time for STPS2045CFP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS2045CFP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






