Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STPS1545CG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STPS1545CG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STPS1545CG
| Part No | STPS1545CG |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 570mV @ 7.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 7.5A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Base Part Number: | STPS1545C |
Introduce
We can supply STPS1545CG , send us a request quote to request STPS1545CG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS1545CG.The price and lead time for STPS1545CG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STPS1545CG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






