Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STM32F401CCU6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STM32F401CCU6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STM32F401CCU6
| Part No | STM32F401CCU6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFPN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 10x12b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 48-UFQFPN (7x7) |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 36 |
| Speed: | 84MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.7 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Package / Case: | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Packaging: | Tray |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M4 STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit 84MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7) |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Series: | STM32F4 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | STM32F401 |
| Other Names: | 497-17426 STM32F401CCU6-ND |
Introduce
We can supply STM32F401CCU6 , send us a request quote to request STM32F401CCU6 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM32F401CCU6.The price and lead time for STM32F401CCU6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STM32F401CCU6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






