Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STM32F103T8U6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STM32F103T8U6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
STM32F103T8U6
| Part No | STM32F103T8U6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36VFQFPN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 10x12b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 36-VFQFPN (6x6) |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 26 |
| Speed: | 72MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| RAM Size: | 20K x 8 |
| Package / Case: | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging: | Tray |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M3 STM32F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH 36-VFQFPN (6x6) |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Series: | STM32F1 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | STM32F103 |
| Other Names: | 497-11532 STM32F103T8U6-ND |
Introduce
We can supply STM32F103T8U6 , send us a request quote to request STM32F103T8U6 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM32F103T8U6.The price and lead time for STM32F103T8U6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part STM32F103T8U6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






