Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SS22SBP2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SS22SBP2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SS22SBP2
| Part No | SS22SBP2 |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: This product can expose you to chemicals including Antimony oxide (Antimony trioxide) which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov. |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -15°C ~ 60°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Actuator Length: | 2.00mm |
| Series: | SS |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply SS22SBP2 , send us a request quote to request SS22SBP2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SS22SBP2.The price and lead time for SS22SBP2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SS22SBP2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






