Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRP5020TA-1R2M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRP5020TA-1R2M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRP5020TA-1R2M
| Part No | SRP5020TA-1R2M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 1.2UH 6.2A 28MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1.2µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 58MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 28 mOhm Max |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 6.2A |
| Current - Saturation: | 11A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Metal |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 1.2µH Shielded Wirewound Inductor 6.2A 28 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm) |
| Series: | SRP5020TA |
| Q @ Freq: | 14 @ 100kHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRP5020TA-1R2MTR |
Introduce
We can supply SRP5020TA-1R2M , send us a request quote to request SRP5020TA-1R2M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRP5020TA-1R2M.The price and lead time for SRP5020TA-1R2M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRP5020TA-1R2M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for SRP5020TA-1R2M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| SRP5015TA-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 2A 235 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 6A 25.3 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 4.5A 45 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 1.2A 466 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 4A 52 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 3.2A 78 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 2.7A 118 MOHM | RFQ >> | |
| SRP5015TA-5R6M | Bourns, Inc. | FIXED IND 5.6UH 2.4A 152 MOHM | RFQ >> | |
| SRP5015TA-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 2.3A 171 MOHM | RFQ >> | |
| SRP5015TA-8R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2UH 2.1A 210 MOHM | RFQ >> | |
| SRP5015TA-R15Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 150NH 16A 4.1 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-R20Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 200NH 15A 4.2 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-R22Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 220NH 12A 6.5 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-R33M | Bourns, Inc. | FIXED IND 330NH 9A 9.8 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 8A 13.8 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5015TA-R68M | Bourns, Inc. | FIXED IND 680NH 7A 16.2 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5020TA-100M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,10UH20%,2.3A,S | RFQ >> | |
| SRP5020TA-1R0M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,1UH20%,7A,SHDS | RFQ >> | |
| SRP5020TA-1R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2UH 6.2A 28MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5020TA-1R5M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,1.5UH20%,5.5A, | RFQ >> | |
| SRP5020TA-2R2M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,2.2UH20%,4.2A, | RFQ >> | |
| SRP5020TA-3R3M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,3.3UH20%,3.3A, | RFQ >> | |
| SRP5020TA-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 2.8A 116MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5020TA-5R6M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,5.6UH20%,2.5A, | RFQ >> | |
| SRP5020TA-6R8M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,6.8UH20%,2.4A, | RFQ >> | |
| SRP5020TA-8R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2UH 2.3A 171MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5020TA-R33M | Bourns, Inc. | FIXED IND 0.33UH 12A 7.3MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5020TA-R47M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,0.47UH20%,11.5 | RFQ >> | |
| SRP5020TA-R68M | Bourns, Inc. | IND,5.7X5.2X1.8MM,0.68UH20%,10A, | RFQ >> | |
| SRP5030CA-1R0M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,1UH20%,12.2A,S | RFQ >> | |
| SRP5030CA-1R2M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,1.2UH20%,11A,S | RFQ >> | |
| SRP5030CA-1R5M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,1.5UH20%,10.5A | RFQ >> | |
| SRP5030CA-1R8M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,1.8UH20%,10.1A | RFQ >> | |
| SRP5030CA-2R2M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,2.2UH20%,9.7A, | RFQ >> | |
| SRP5030CA-3R3M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,3.3UH20%,8.1A, | RFQ >> | |
| SRP5030CA-4R7M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,4.7UH20%,5.9A, | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R15M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.15UH20%,22.2 | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R16M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.16UH20%,22.2 | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R33M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.33UH20%,19.2 | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R56M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.56UH20%,17.7 | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R60M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.6UH20%,17.7A | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R80M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.8UH20%,13.1A | RFQ >> | |
| SRP5030CA-R82M | Bourns, Inc. | IND,5.5X5.3X2.9MM,0.82UH20%,12.9 | RFQ >> | |
| SRP5030T-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 2.75A 128 MOHM | RFQ >> | |
![]() |
SRP5030T-150M | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 2.1A 190 MOHM SMD | RFQ >> |
| SRP5030T-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5030T-1R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.2UH 6.5A 16 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5030T-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5030T-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP5030T-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 5A 38 MOHM SMD | RFQ >> |






