Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM0605RGB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SM0605RGB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SM0605RGB
| Part No | SM0605RGB |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | LED RGB CLEAR 0605 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 0605 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.85mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Red, 3.1V Green, 2.9V Blue |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 0605 (1613 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Common Anode |
| Millicandela Rating: | 120mcd Red, 700mcd Green, 145mcd Blue |
| Wavelength - Dominant: | 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue |
| Detailed Description: | Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.1V Green, 2.9V Blue 0605 (1613 Metric) |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 1.50mm W |
| Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.50mm x 1.00mm |
| Other Names: | 492-2277-2 |
| Wavelength - Peak: | 630nm Red, 523nm Green, 468nm Blue |
Introduce
We can supply SM0605RGB , send us a request quote to request SM0605RGB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SM0605RGB.The price and lead time for SM0605RGB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SM0605RGB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







