Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLSA220 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLSA220 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SLSA220
| Part No | SLSA220 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Turret |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 4.80mm |
| Series: | SLSA |
| Operating Force: | 350gf |
| Actuator Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Other Names: | 5-1437577-5 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Switch Travel: | 2.70mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 500mA (AC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply SLSA220 , send us a request quote to request SLSA220 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLSA220.The price and lead time for SLSA220 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SLSA220.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





