Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFT17G R0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SFT17G R0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SFT17G R0G
| Part No | SFT17G R0G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 500V 1A TS-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | T-18, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TS-1 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 500V 1A Through Hole TS-1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 500V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 500V |
| Other Names: | SFT17G R0G-ND SFT17GR0G |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply SFT17G R0G , send us a request quote to request SFT17G R0G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SFT17G R0G.The price and lead time for SFT17G R0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SFT17G R0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





