Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFH1690BT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SFH1690BT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SFH1690BT
| Part No | SFH1690BT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Number of Channels: | 1 |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Vce Saturation (Max): | 400mV |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Current Transfer Ratio (Max): | 300% @ 5mA |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 5µs, 3µs |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.15V |
| Output Type: | Transistor |
| Current Transfer Ratio (Min): | 100% @ 5mA |
| Rise / Fall Time (Typ): | 3µs, 4µs |
| Package / Case: | 4-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 70V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Detailed Description: | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP |
| Series: | - |
| Other Names: | SFH1690BT-ND SFH1690BTTR |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
Introduce
We can supply SFH1690BT , send us a request quote to request SFH1690BT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SFH1690BT.The price and lead time for SFH1690BT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SFH1690BT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





