Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SCPHN30 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SCPHN30 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SCPHN30
| Part No | SCPHN30 |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | DIODE GEN PURP 3K0V 5.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 30000V 5.5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 30V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 3000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5.5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2µs |
Introduce
We can supply SCPHN30 , send us a request quote to request SCPHN30 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SCPHN30.The price and lead time for SCPHN30 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SCPHN30.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





