Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBL1630CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBL1630CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBL1630CT
| Part No | SBL1630CT |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 16A Through Hole TO-220-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 16A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Base Part Number: | SBL1630CT |
Introduce
We can supply SBL1630CT , send us a request quote to request SBL1630CT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBL1630CT.The price and lead time for SBL1630CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBL1630CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






