Buy RXEF185-AP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RXEF185-AP
Part No RXEF185-AP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Time to Trip:12.6s
Height - Seated (Max):0.882" (22.40mm)
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.199" (5.05mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min):80 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:Radial, Disc
Thickness (Max):-
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Box (TB)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.85A Ih Through Hole Radial, Disc
Ratings:-
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:40A
Size / Dimension:0.689" Dia x 0.118" T (17.50mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, RXEF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):190 mOhms
Type:Polymeric
Other Names:RF0547-000 RF2708-000 RXEF185-AP-ND RXEF185-APTB
Voltage - Max:72V