Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR89S4640FMRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWR89S4640FMRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR89S4640FMRSL
| Part No | RWR89S4640FMRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 464 OHM 3W 1% WW AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 464 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR89S |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | RWR89S4640FMRSL-MIL |
| Resistance: | 464 Ohms |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | M (1%) |
Introduce
We can supply RWR89S4640FMRSL , send us a request quote to request RWR89S4640FMRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWR89S4640FMRSL.The price and lead time for RWR89S4640FMRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RWR89S4640FMRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





