Buy RWR89S39R2FSS70 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR89S39R2FSS70
Part No RWR89S39R2FSS70
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:39.2 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Power (Watts):3W
Other Names:RWR89S39R2FSS70-MIL
Resistance:39.2 Ohms
Features:Military, Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:S (0.001%)