Buy RWR89S1R74FPS73 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR89S1R74FPS73
Part No RWR89S1R74FPS73
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Detailed Description:1.74 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Power (Watts):3W
Other Names:RWR89S1R74FPS73-MIL
Resistance:1.74 Ohms
Features:Military, Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:P (0.1%)