Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR84SR261FMRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWR84SR261FMRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR84SR261FMRSL
| Part No | RWR84SR261FMRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 261 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±650ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR84S |
| Power (Watts): | 7W |
| Other Names: | RWR84SR261FMRSL-MIL |
| Resistance: | 261 mOhms |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | M (1%) |
Introduce
We can supply RWR84SR261FMRSL , send us a request quote to request RWR84SR261FMRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWR84SR261FMRSL.The price and lead time for RWR84SR261FMRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RWR84SR261FMRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





