Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR84NR200FPRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWR84NR200FPRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR84NR200FPRSL
| Part No | RWR84NR200FPRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 200 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±650ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR84N |
| Power (Watts): | 7W |
| Other Names: | RWR84NR200FPRSL-MIL |
| Resistance: | 200 mOhms |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
Introduce
We can supply RWR84NR200FPRSL , send us a request quote to request RWR84NR200FPRSL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWR84NR200FPRSL.The price and lead time for RWR84NR200FPRSL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RWR84NR200FPRSL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





