Buy RWR84NR200FPRSL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RWR84NR200FPRSL
Part No RWR84NR200FPRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±1%
Detailed Description:200 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Temperature Coefficient:±650ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Number of Terminations:2
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Power (Watts):7W
Other Names:RWR84NR200FPRSL-MIL
Resistance:200 mOhms
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Composition:Wirewound
Failure Rate:P (0.1%)